Product Details:
| Rated Power | 3.7 kW (5 HP) |
| Input Voltage | 460 V AC |
| Control Method | Pulse/Step Control |
| Rated Current | 5.1 A |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Brand | iX empowers you with modern tools to communicate. The iX2 software combines top-class graphics and smarter functions that provide intuitive operation on the spot. Not to mention the alm |
| Torque | iX empowers you with modern tools to communicate. The iX2 software combines top-class graphics and smarter functions that provide intuitive operation on the spot. Not to mention the alm |
| Output Power | iX empowers you with modern tools to communicate. The iX2 software combines top-class graphics and smarter functions that provide intuitive operation on the spot. Not to mention the alm |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Series | PowerFlex 4 |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Input Phase | 1 Phase |
| Control Mode | V/F Control |
| Motor Power | 0.5 HP |
Product Details:
| Series | PowerFlex 525 |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Input Phase | 3 Phase |
| Control Mode | Sensorless Vector |
| Motor Power | 2 HP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 11 Piece |
| Rated Power | 2 kW |
| Internal shunt resistor | 2002 |
| PWM frequency | 222 |
| Shunt on | 00 |
| Bus overvoltage | 55 |
| Shunt off | 544 |
| Bus undervoltage | 2220 |
High-Performance Brushless AC Servo Motor designed for precise motion control in industrial automation.
Integral Feedback Device (Encoder/Resolver) for accurate position and speed sensing.
Flange-Mounted with Robust Construction suitable for applications like CNC machines, robotics, and manufacturing systems.
Additional Information:
Product Details:
| Series | PowerFlex 525 |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Input Phase | 1 Phase |
| Control Mode | V/F Control |
| Motor Power | 1 HP |
Product Details:
| Series | Modicon M221 |
| Controller Type | Compact PLC |
| No Of I O Points | 8 I O |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Programming Software | SoMachine |
| Communication Port | Ethernet |
| Program Memory | 32 KB |
| Display Type | Without Display |
| Protection Class | IP20 |
| Warranty | 1 Year |