Industrial Control Panel
Leading of siemens plc control panel, plc control panel, automation plc panel, machine automation panels, plc based automation panels and plc panel manufacturer from Bhavnagar.
Siemens Plc Control Panel
Approx. Price: Rs 22,222 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Input Phase | Three Phase |
| Power | 600 |
| Place Of Origin | GERMANY |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Type | Control |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 600 |
| IP Rating | 1 |
| Usage/Application | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Power | 600V |
| IP Rating | 1 |
| Usage/Application | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Machine Automation Panels
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Power | 600V |
| IP Rating | 1 |
| Usage/Application | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Plc Based Automation Panels
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Power | 600V |
| IP Rating | V |
| Usage/Application | V |
| Country of Origin | Made in India |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Power | 600V |
| IP Rating | V |
| Usage/Application | V |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Plc Automation Control Panel
Approx. Price: Rs 1,50,050 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Power | 440V |
| IP Rating | 1 |
| Usage/Application | 1 |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Approx. Price: Rs 60,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Model Series | Modicon M251 |
| Input / Output Configuration | 16I / 16O |
| Power Supply | 220 V AC |
| Communication Interface | RS 485 |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,
Siemens Plc Based Control Panel
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Power | 600V |
| IP Rating | 1 |
| Usage/Application | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
PLC control panel is a dedicated enclosure designed to house and operate a Programmable Logic Controller (PLC), which is an industrial computer used to monitor input signals from sensors, make decisions based on programmed logic,